Porcelán je skutečně velmi dobrým a hygienickým materiálem vzniklým z darů přírody, kaolinu, křemene, živce a vody. Otázkou je, proč byl nazýván bílým zlatem, odpovědí je právě pro bílou barvu. Nebylo běžné, aby lidé uměli vyrobit bílou barvu z čistě přírodních materiálů. Bílou barvu znalo lidstvo zejména v podobě sněhu a bílé byly některé kameny, skály nebo plody.
Bílý materiál porcelánového typu poprvé vyrobili v Číně, ale pomocníkem jim byla právě příroda, která vydala prakticky hotovou směs na výrobu v příslušných poměrech. Na složení materiálu a příslušné poměry přišli Evropané na počátku osmnáctého století v německém městě Míšeň, kde v roce 1710 vzniká první nejstarší porcelánová manufaktura v Evropě, následuje vídeňská manufaktura a pak již porcelánové manufaktury západních Čech. Značka Thun 1794 je druhá nejstarší porcelánová značka, která se postupně vyvinula na území českých zemí, konkrétně na panství hraběte Thuna v Klášterci nad Ohří a po hospodářské krizi v roce 2008 se stala jediným plnohodnotným nástupcem Karlovarského porcelánu.
Skrze tuto značku udržuje největší výrobce porcelánu v České republice akciová společnost Thun 1794 nejenom tradici výroby porcelánu ve střední Evropě, ale strategicky podporuje zaměstnanost v tomto tradičním průmyslovém odvětví a na něj napojené ekologické aktivity, jako je návrat kávy do porcelánu. Výrobce se věnuje sportovním a vzdělávacím aktivitám dětí a mládeže. Návštěvníkům a obyvatelům Karlovarského a sousedního Ústeckého kraje přibližuje porcelánovou výrobu ve svém Návštěvnickém centru Thun 1794 v Nové Roli a v Expozici Holky z porcelánu v Klášterci nad Ohří.
Značka Thun 1794 je dokladem nepřetržité a houževnaté 225 leté práce a historie výroby porcelánu na území českých zemí, která se dokázala přizpůsobit i moderním trendům dvacátého dnes již jednadvacátého století.
Jaroslav Dolina